Co warto wiedzieć na temat kredytów hipotecznych?

Napisany By blazej dnia Cze 17, 2014 | 0 komentarzy


Kredyty hipoteczne to obecnie najczęściej wybierane sposoby finansowania zakupu różnego rodzaju nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj kredytem przydzielanym przez bank zwykle na bardzo wiele lat. To typowy i ciągle często przyznawany kredyt długoterminowy w Polsce. Niewątpliwie większość ludzi nie może samodzielnie kupić domu tudzież mieszkania za własne środki. Kredyt hipoteczny to zwykle najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne przyznawane są najczęściej pod hipotekę, która jest rodzajem zabezpieczenia dla banku. W sytuacji kredytów hipotecznych kredytobiorcy starają się najczęściej o bardzo duże sumy pieniężne, które są im niezbędne na zakup swojego własnego domu, mieszkania albo też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przydzielane są najczęściej na bardzo wiele lat, jednakże najkrótszy okres, na jaki można uzyskać kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Najłatwiejszego podziału możemy dokonać ze względu na walutę. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotych, przydzielany w rodzimej walucie, a także walutowy, przydzielany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tym przypadku zobowiązanie jest przeliczane na wybraną walutę, a oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając zatem wielkość kolejnych rat kredytowych, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, lecz również zmienność kursu walutowego.
Zaciągając kredyt hipoteczny trzeba liczyć się z tym, iż środki muszą być przeznaczone na jeden wybrany cel, powiązany oczywiście z nabyciem nieruchomości. Niewątpliwie w przypadku kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Każdy bank ocenia zdolność kredytową klientów na podstawie swych własnych algorytmów.

Okazuje się często, że w kilku bankach ta sama osoba może uzyskać inną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, trzeba zatem zapoznać się z różnymi propozycjami, które przygotowują dla nas banki. Ponadto należy korzystać z różnorakich dofinansowań, które zapewniane są np. przez państwo na kupno pierwszego mieszkania. Tego typu pomoc rządowa niekiedy okazuje się bardzo korzystna.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie portali finansowych np. bezstresowoofinansach.blogspot.com. Można tam wyszukać praktyczne informacje o kredytach mieszkaniowych. Chodzi m.in. o takie zagadnienia jak: realne oprocentowanie, opłaty czy inne warunki umowy. Co najważniejsze sprawdzając tego typu portale można dowiedzieć się jak dużo będzie nas kosztował kredyt hipoteczny. Większość wiadomości na ogół są zamieszczane w rankingach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)