Formy hazardu, a zdrowie

Napisany By Krzysieczek dnia Lut 23, 2012 | 0 komentarzy


Automaty występują dosłownie wszędzie – na dworcach, w centrach handlowych, sklepach, knajpach. Jeśli ktoś chce zagrać, nie będzie miał z tym większego problemu. W latach 90 wstawianie automatów gdziekolwiek poza salonami gier było zakazane. Automaciarze obeszli to, choć prawo mówi inaczej. Jednoręki bandyta przedstawiany był jako “automat zręcznościowy”. W 2000 r. inspektorzy skarbowi skonfiskowali wszystkie automaty “zręcznościowe”. Jednak ludzie i tak przechytrzyli fiskusa. Na miejsce zajętych przybyły nowe. Tym razem widniały na nich napisy: “Automat nie wypłaca wygranych”. Jak się okazało później była to prawda. Wygraną wypłacał barman bądź osoba będąca właścicielem lokalu. Od automatów człowiek nie ucieknie, one są wszędzie. Gry hazardowe znane są od ponad 4 tysięcy lat, kiedy to w Azji wymyślono grę w kości. Bardzo szybko popularność zyskała w Europie. Słowo „hazard” w potocznym języku oznacza zwykłą grę, a zwycięstwo to czysty przypadek. „Az-zahr” czyli „kostka” wymyślona została w Arabii Saudyjskiej, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki. Sam hazard jako branża rozwija się od ponad 70 lat zwłaszcza w krajach zachodnich.
Najczęściej spotykanym sposobem uprawiania hazardu są automaty do gry: jednoręki bandyta oraz: ruletka, bingo, gry w karty, a ostatnio bardzo popularne wyścigi konne, na których można zarobić dużą forsę. W ostatnim czasie wiele zwolenników znalazł także internet. Zagrać możemy we wszystko na co mamy ochotę, nie wychodząc z domu, używając kart kredytowych. Z hazardem wiąże się nie tylko strata pracy, majątku, ale także naszego zdrowia. Wyniki badań pokazują, że u wielu osób hazard łączy się z używaniem tytoniu czy nadużywaniem alkoholu bądź narkotyków. Panujący stres u człowieka, siedzący tryb życia, to wszystko sprzyja nadużywaniu używek. U nałogowych hazardzistów istnieje większe ryzyko chorób fizycznych m.in.: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz tętna, wrzody żołądka czy dolegliwości ze strony układu kostnego. Czy warto stracić zdrowie, a może i życie tylko dlatego żeby zarobić bądź przepuścić całą wypłatę?
Nikt oczywiście wam nie zabroni zażywania alkoholu oraz innych używek, ale przez chwilę pomyślcie czy warto? Hazard już dziś nazywany jest chorobą i prawie 3 % osób w naszym kraju na nią choruje. Hazard przymusowy znalazł się w Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest określany jako powtarzające się działania bez racjonalnej motywacji, które nie mogą być kontrolowane. Osoby leczące się, często nie potrafią powiedzieć z jakiego powodu zaczęli “zabawę” z hazardem.
Nie jest to tylko problem dorosłych, uzależniają się coraz młodsze osoby – problem zaczyna dotykać nawet młodzieży. Oprócz tego bliscy ludzie, którzy chcą pomóc w zerwaniu z grami hazardowymi, same się od nich uzależniają i poddają się terapii.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.1/10 (14 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)