Ilość udzielanych kredytów wzrasta

Napisany By i2e dnia Maj 10, 2016 | 0 komentarzy


Wiele firm zajmuje się analizą rynku sprzedażowego. Jak co roku, sprawdzają one dokładnie zmiany zachodzące na rynku zajmującym się nieruchomościami. Sporządzanych jest wiele raportów, dotyczących kupna i sprzedaży mieszkań, udzielanych kredytów, ich wysokości. Wszystko po to by porównać co roczne wyniki rynkowe między innymi w tej dziedzinie.

Biura nieruchomości w Przemyślu odnotowały w roku 2015 bardzo duże zainteresowanie jeżeli chodzi o kupno, sprzedaż bądź najem mieszkania. Także w innych miastach w Polsce dało się zauważyć tendencje wzrostowe.

nieruchomości przemyśl

Sporządzony przez firmę AMRON-SARFIN raport, wykazał że rok 2015 był też dobrym rokiem dla banków. Większe zapotrzebowanie na mieszkania i decyzje ludzi o ich kupnie sprawiły, że akcje kredytów bankowych znacznie się poprawiły.

AMRON SARFIN zaprezentowało w raporcie ostatni – IV kwartał 2015 roku pokazujący sytuację kredytów hipotecznych. Wyniki wszelkich analiz i badań wskazują, że rok 2015 był dla nich bardzo dobrym czasem. Banki udzieliły kredytów na kwotę około 11 mld zł, liczba wszystkich obowiązujących umów wzrosła aż o 9% tylko w tym ostatnim kwartale, a rocznie aż o 15,5 %. W roku 2014 akcje kredytów hipotecznych były o prawie 7% niższe. Trzeba podkreślić że ubiegły rok był najlepszym dla banków od roku 2012. Zyski z kredytów hipotecznych wynosiły około 40 miliardów złotych.

system emerytalny w Polsce

Analitycy pracujący nad raportem twierdzą że w roku obecnym -2016 – wyczyn ten będzie bardzo ciężko powtórzyć. Jest wiele czynników, które przeszkadzają w całej akcji kredytowej. Autorzy raportu mówią tu przede wszystkim o trudnej dostępności i kosztów kredytów hipotecznych, niskich limitach finansowych w Programie MdM a także wyższy wkład własny, który ponosi kredytobiorca, wynoszący obecnie 15% wartości posiadanej nieruchomości. Wyniki badań mówią jednak, że po wprowadzeniu nowego progu udziału własnego o wysokości 20 % klientów przybędzie.

Opracowane badania i analizy wykazują, że znaczący wpływ na akcję kredytową w sferze budownictwa w przyszłości będą miały wszelki ustawy i decyzje podejmowane przez nowo wybrany rząd. Obecnie chce on zrealizować Narodowy Program Budowy Mieszkań. Idą za tym kasy oszczędnościowo-budowlane, różnego rodzaju ulgi na remonty, dotacje. Ma powstać wiele nowych mieszkań na wynajem, które mają być bardzo tanie. Działania te mają mieć charakter systemowy, będą wprowadzanie kolejno, tak więc ich wpływ na akcję kredytową i budownictwo mieszkaniowe, będzie można ocenić dopiero za kilka lat. Analitycy twierdzą jednak, że dzięki temu polepszą się wyniki zarobków banków na kredytach hipotecznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)