Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Napisany By Majkel dnia Mar 16, 2012 | 0 komentarzy


Chociaż niewielu dopuszcza sytuację, w której obecne stanowisko pracy będzie towarzyszyło nam jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat, to pogodzenie się z jego utratą bywa trudne do przejścia. Gwałtowne zmiany na rynku pracy oraz kryzys gospodarczy zmuszają wielu pracodawców do zmiany swojej kadry, cięcia kosztów, a niekiedy także przebranżowienia. Pamiętaj jednak, że utrata pracy to nie najlepsza okazja do wylewania swojego żalu lub odwadniania, że do decyzji podjętej przez szefa na pewno przyczynił się nielubiany przez nas współpracowników.

Praca

Pierwsze od czego warto zacząć to od zapewnienia się, że w pracy robiłeś wszystko co mogłeś i zwolnienie to nie Twoja wina. Nie możesz załamywać się w jednym z najważniejszych zakrętów życia. Rynek pracy pełen jest równie atrakcyjnych posad, wystarczy, że rozejrzysz się wśród swoich znajomych lub przejrzysz lokalne ogłoszenia. Doceń siebie i nie dopuść do sytuacji, w której emocje wezmą górę. Wyrzuty sumienia czy pałanie złością do samego siebie to najgorszy stan na jaki możesz sobie w tej chwili pozwolić. Jeśli wiesz, że musisz opuścić niebawem swoje stanowisko pracy, zrób to z klasą. Podejdź do całego zamieszania z dystansem i nie obarczaj nikogo winą za tę sytuację – to mogło zdarzyć się każdemu, a padło na Ciebie. Zwróć uwagę, że jeśli zaczniesz być agresywny lub roszczeniowy i nie pożegnasz się w pokojowym charakterze z pracodawcą, będziesz miał problemy ze znalezieniem nowej. Pamiętaj, że najczęstszym powodem zwolnień w Polsce są zmiany restrukturyzacyjne w przedsiębiorstwach oraz zmiany na rynku pracy, a nie bezpośrednio niekompetencja podwykonawców czy błędy i brak kwalifikacji pracowników. Stres będzie towarzyszył Ci prawdopodobnie do czasu znalezienia nowej pracy, ale nie możesz się załamywać.

Podejście roszczeniowe do szefa, który teraz pozbawia Cię stałego dochodu może odbić się czkawką np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej u nowego, potencjalnego pracodawcy. Wielu z nich spyta Cię o stosunki z byłą firmą i powody zwolnienia. Nie pozwól, aby to emocje wzięły górę i w żadnych wypadku nie wypowiadaj się źle o byłym stanowisku pracy. Twój nowy szef może utożsamiać się z nim, być może nawet znają się bardzo dobrze, a Ty zachowując się nieodpowiednio możesz zamknąć sobie otwartą furtkę.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)