Jak wybrać lokatę bankową?

Napisany By blazej dnia Wrz 18, 2012 | 0 komentarzy


Która lokata bankowa jest najlepsza? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, co dziwić nie powinno, ponieważ, gdy już ktoś się decyduje na oszczędzanie pieniędzy, oczywistym jest, że chce odłożyć jak najwięcej. Niemniej, w przypadku takowych depozytów istnieje ten problem, iż cechują się one zróżnicowaniem, co potwierdzają takie produkty jak: lokaty terminowe, progresywne, jednodniowe, dwu walutowe, rentierskie, strukturyzowane, a Vista, dynamiczne. Dlatego jakakolwiek ich analiza powinna bazować na szczegółowym rozpatrzeniu kilku czynników, determinujących ich atrakcyjność.

Pierwszym z nich jest rentowność, która wskazuje na wartość zysku po zakończeniu umowy, i która wiąże się bezpośrednio z wysokością odsetek. Niemniej, nie zawsze jest ona znana, a wręcz przeciwnie, przykładowe lokaty inwestycyjne tudzież lokaty ze zmiennym oprocentowaniem ujawniają ją dopiero po swym zamknięciu, a chociażby lokaty ze stałą stopą procentową pozwalają przewidzieć jedynie zysk w ujęciu nominalnym, bowiem jego realna wartość jest uzależniona od czynników zewnętrznych, takich jak inflacja. Mało tego, są też depozyty progresywne, gdzie wartość oprocentowania, i tym samym stopień rentowności, wzrasta wraz z poszczególnymi okresami czasu, wyznaczonymi w umowie. Po drugie z kolei, rentowność zależy od tego, jak często lokata jest kapitalizowana, gdyż codzienna częstotliwość tego procesu może się przełożyć na zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku Belki. Po trzecie wreszcie, poziom rentowności wyznacza także waluta, w której depozyt będzie zakładany, a spośród których najlepszą jest złotówka, jeśli oczywiście nie występuje ryzyko kursowe.

Następnym czynnikiem, który determinuje najlepsze lokaty, jest tak zwana płynność, znana również jako stopień swobody w dysponowaniu kapitałem. Wyraża się ona czasem zapadalności, a dobiera się ją w uzależnieniu od stosunku oszczędności do całego kapitału i od potencjalnych wydatków, które chcemy zrealizować w terminie trwania umowy. W razie niepewności na tej płaszczyźnie, dobrym pomysłem jest lokata jednodniowa lub inna oferta krótkoterminowa, tym bardziej, że wcześniejsze wyciąganie pieniędzy z depozytów długoterminowych wiąże się zazwyczaj z karą finansową.

Ostatnim, ale równie istotnym aspektem, który na atrakcyjność lokaty wpływa, jest zaś stopień ryzyka inwestycji. Jego rodzaje są różne i wiążą się z przedstawioną powyżej zmiennością oprocentowania oraz możliwością utracenia środków finansowych. Jeśli chodzi o tę drugą, najwięcej niepewności wiąże się z lokatami inwestycyjnymi, które poza tradycyjnym oszczędzaniem, wymagają również podejmowania kroków inwestycyjnych, stąd, jeżeli chcemy się nań zdecydować, zawsze musimy takowe zagrożenie brać pod uwagę. Nie jest jednak powiedziane, że najlepsza lokata tradycyjna jest pozbawiona ryzyka, bowiem może dojść do sytuacji, kiedy to bank osiągnie niewypłacalność, aczkolwiek takowe zdarzają się stosunkowo rzadko i co więcej, ewentualność ich wystąpienia jest ubezpieczona prawnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)