Jak zainwestować firmową nadwyżkę?

Napisany By blazej dnia Mar 12, 2014 | 0 komentarzy


Kończąc rok podatkowy i bilansowy przedsiębiorcy stają przed trudną decyzją wyboru optymalnego sposobu zainwestowania nadwyżek finansowych. Ilość takich możliwości jest uzależniona od wielu czynników m.in.: od pozycji firmy na rynku oraz od rodzaju planowanych inwestycji. Najpopularniejsze jest wykorzystanie nadwyżek na bieżący rozwój przedsiębiorstwa oraz na wypłatę dywidendy. Warto jednak pamiętać, że banki proponują firmom także skorzystanie z produktów takich jak lokata lub konto oszczędnościowe – nie są one bowiem zarezerwowane jedynie dla klientów indywidualnych.

Lokaty bankowe

Wśród klientów indywidualnych lokaty bankowe od wielu lat są najpopularniejszą formą inwestowania gotówki. Przedsiębiorcy wybierają lokaty rzadziej, jednak warto podkreślić, że nie wynika to z tego, że oferta do nich kierowana jest uboższa niż oferta dla klientów indywidualnych. Firmy także mogą korzystać z lokat długoterminowych i krótkoterminowych czy ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Ponadto z myślą o przedsiębiorcach banki stworzyły specjalne depozyty overnight. Najlepsze lokaty overnight pozwalają na osiąganie znacznie wyższym zysków niż w przypadku lokat tradycyjnych. Ich działanie opiera się na pomnażaniu kapitału w godzinach nocnych. Rano przedsiębiorca może wypłacić całość pieniędzy z lokaty bez utraty odsetek. Jest to szczególnie istotne dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na długi horyzont inwestycyjny.

Należy także podkreślić, że firmy posiadające bardzo duży kapitał, mogą negocjować oprocentowanie lokat bankowych w 2014 roku z bankiem i zarabiać znacznie więcej niż firmy z mniejszymi oszczędnościami.

Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe dostępne są praktycznie w każdym banku. Korzystają z nich głównie przedsiębiorcy, którzy potrzebują stałego dostępu do nadwyżki finansowej. Odsetki z kont oszczędnościowych są liczone jedynie za okres, w którym kapitał był zdeponowany. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma obowiązku wpłacenia pieniędzy na konto oszczędnościowe na określony z góry czas – horyzont inwestycyjny nie jest więc sprecyzowany. Środki mogą być zdeponowane przez miesiąc lub kilka lat. Należy pamiętać, że wypłata środków z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek ani naliczenia dodatkowych opłat.

Wybór sposobu ulokowania nadwyżek finansowych przez przedsiębiorstwo musi być uzależniony od typu jej działalności oraz od akceptowanego przez nią horyzontu inwestycyjnego. Zdarza się więc, że przedsiębiorcy wybierają niżej oprocentowane formy, by mieć większą dostępność do kapitału. Warto również podkreślić, że jeśli przedsiębiorca nie posiada szerokiej wiedzy na temat finansów i bankowości, nie powinien wybierać produktów bez gwarancji ochrony kapitału – lokaty czy konta oszczędnościowe będą dla niego bowiem o wiele bezpieczniejszym wyjściem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)