MTB czy szosa? Wybieramy nowy rower

Napisany By Majkel dnia Lut 16, 2017 | 0 komentarzy


Jeśli zastanawiasz się, czym różni się profesjonalny rower szosowy od trekkingowego i czym tak naprawdę są rowery enduro i MTB, to dziś przygotowaliśmy dla was szybki przegląd po najpopularniejszych jednośladach, jakie znajdziecie w sklepach. Gotowi?

Sprawdź, który rower będzie dla ciebie odpowiedni

Propozycja numer 1: Rower typu enduro na krótkie i długie dystanse

Enduro to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy wymagają doskonałych właściwości jezdnych w lekkim i średnim terenie. Są przystosowane przede wszystkim do zjazdu i efektownych trików na tylnym kole.

Rowery klasy enduro mogą pochwalić się dużymi tarczami hamulcowymi – dobrą amortyzacją nierówności; niezależnie od swojej konfiguracji, decydując się na rower enduro wypadałoby mieć na sobie kask szczękowy, ochraniacze na łokcie, kolana, a w szczególnych okolicznościach także buzer do ochrony klatki piersiowej.

Propozycja numer 2: Rower trekkingowy -cross do miasta i w lekki teren

Rowery trekkingowe polecamy przede wszystkim tym osobom, które szukają czegoś możliwie uniwersalnego. Tego typu jednoślad doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na leśnych szlakach rowerowych. Ze względu na duże koła i charakterystyczną geometrię ramy, gwarantuje relatywnie wysoki komfort w zasadzie w każdych warunkach.

Co ważne – rowery trekkingowe mogą być dowolnie konfigurowane, tj. w sprzedaży znajdziecie zarówno te tzw. gołe, które przypominają raczej rower enduro (dla laika), jak i rower miejski z bagażnikiem, odblaskami, błotnikami, dzwonkiem i oświetleniem z przodu i z tyłu.

Propozycja numer 3: Rower typu MTB

rower MTB enduro

David Lienhard Flickr.com CC 2.0

MTB wydaje się nam naturalnym wyborem jeśli chodzi o rowerzystów, w żyłach których płynie adrenalina. MTB to kategoria sportów ekstremalnych o wysokim współczynniku kontuzjogenności. Ciężki teren, zjazd z prędkością 50 kilometrów na godzinę, gwałtowne poderwania, mocne winkle sprzyjają pompowaniu testosteronu, ale to sport drogi i ryzykowny.

Poza tym dobrej klasy rower MTB to wydatek rzędu 5-10 tys. złotych, więc jeśli nie masz dużego zaplecza finansowego, nie myśl nawet o tej kategorii. Wspominaliśmy już, że będziesz potrzebował także dobrej klasy koszulki, spodki, kasku, rękawicach i goglach? Jeśli nie, to teraz już wiesz.

Propozycja numer 4: Rower typu street

Nisko osadzone siodełko, jeden hamulce, gruby profil opony i mocna rama – tak w kilku słowach moglibyśmy pokrótce podsumować rowery typu street, które znajdziecie w zasadzie w każdym miejskim skate-parku.

To był fragment pełnego artykułu, którego pozostałą część znajdziesz na blogu IMP Rowery.

Kliknij i przejdź na bloga IMP Rowery, aby przeczytać cały artykuł »

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (2 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)