Niepełnosprawni bez szans na rynku pracy?

Napisany By alfred.p dnia Cze 23, 2015 | 0 komentarzy


Sytuacja na rynku pracy w Polsce nie jest najlepsza. Mnóstwo wykształconych osób nie może znaleźć pracy. Często osoby po studiach podejmują pracę poniżej swoich kwalifikacji. Nie jest również tajemnicą, że wiele osób wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy. Większość z tych osób nie zamierza wracać do Polski, ponieważ nie widzi dla siebie perspektyw.

 

Czy rzeczywiście tak trudno znaleźć satysfakcjonującą pracę w naszym kraju? Z tym można oczywiście dyskutować. Wykształcona osoba z pewnością wcześniej czy później znajdzie jakieś zatrudnienie. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o niepełnosprawnych. Szanse znalezienia pracy przez osobę niepełnosprawną są znikome. I raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że jest inaczej. Nie ma przy tym większego znaczenia miejsce zamieszkania takiej osoby. Osoba nie pełnosprawna z pewnością nie znajdzie pracy na wsi oraz w małym mieście. Czy w dużych miastach sytuacja osób niepełnosprawnych wygląda chociaż trochę lepiej? Niestety, nie. Oferty pracy dla niepełnosprawnych właściwie nie istnieją. Owszem są nieliczne zakłady pracy chronionej. Nie mniej jednak jeśli ktoś jeździ na wózku czy jest niewidomy, to raczej nie znajdzie tam pracy.

5421317978_40ac9aa8d6_b

źródło: http://www.a-trybut.eu/a698,optymalizacja_kosztow_pfron

Do takich zakładów są bowiem przyjmowane osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności lub inaczej niepełnosprawni jedynie na papierze. Co tu dużo mówić w Polsce zatrudnianie niepełnosprawnych nie jest czymś normalnych. Pracodawcy robią to bardzo niechętnie. Co jest tego przyczyną? Na pewno stereotypowe myślenie np. strach przed tym, że taka osoba będzie stwarzała pewne problemy w miejscu pracy, będzie mało wydajna itp. Co myśli przeciętny człowiek, kiedy słyszy hasło praca niepełnosprawni? Smutna prawda jest następująca: ludzie uważają, że jeśli pełnosprawni nie mają pracy to co tu dyskutować o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych. Warto jednak wiedzieć, że wśród osób niepełnosprawnych podobnie jak pełnosprawnych są osoby o różnych kwalifikacjach. I przynajmniej cześć osób niepełnosprawnych mogłaby pracować.

 

Nastawienie pracodawców do osób niepełnosprawnych to jedno, ale problemem są również bariery architektoniczne w naszym kraju. Większość budynków nie jest bowiem dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W skrajnych wypadkach osoby niepełnosprawne mają problem z wydostaniem się z własnego domu. Czy jest jakaś nadzieja na poprawę sytuacji? Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja uległa poprawie. Nie mniej jednak osoby niepełnosprawne mogą spróbować poszukać pracy w internecie.

 

Jest to na ogół praca na umowę o dzieło. Na różnego rodzaju portalach można znaleźć sporo drobnych zleceń. Osoby, które mają lekkie pióro mogą pisać różnego rodzaju teksty na zamówienie na przykład pisać artykuły na blogi, tworzyć opisy do sklepów internetowych itp. Nie brakuje też ofert pracy dla grafików, webmasterów czy programistów. Pocieszające jest na pewno to, że niepełnosprawni informatycy nie powinni mieć większego problemu ze znalezieniem pracy w internecie. Może więc warto się przekwalifikować jeśli ktoś czuje się na siłach?

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)