Planujesz remont łazienki? Zapoznaj się z farbami do wilgotnych pomieszczeń

Napisany By Majkel dnia Mar 31, 2017 | 0 komentarzy


Warunki, jakie panują w łazience nie sprzyjają ścianom pomalowanym zwykłą farbą. Szukasz pomocy i inspiracji? Nie wiesz jaką farbę wybrać? Spójrz, co przygotowaliśmy w naszym artykule.

Kafelki od podłogi do sufitu? Koniec z tym!

farba w kuchni

Fotografia zgodnie z darmową licencją Creative Commons 2.0

Na szczęście czasy, gdy kafelkowało się całe łazienki są już za nami. Coraz więcej osób ceni sobie przyjemnie wyglądające ściany, których kolor można zmienić w zależności od gustu i potrzeb. Eksperymentuj i baw się kolorami, spraw, by Twoja łazienka stałą się ulubionym miejscem każdego domownika.

Co jest ważne przy wyborze farby?

Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo farb, które nadają się do wykorzystania w pomieszczeniach, gdzie często panuje wilgoć oraz podwyższona temperatura. Należy skupić się przede wszystkim na tym, by farba dobrze pokryła ściany i zapobiegła pojawieniu się mikroorganizmów. Zwróć uwagę na to, czy farba posiada atesty, które potwierdzają zgodność produktu z polskimi normami.

Na jaki rodzaj farby się zdecydować?

Nie wiesz na jaką farbę wybrać? Przybliżymy Ci kilka rodzajów farb, które z powodzeniem wykorzystasz w łazience.

1. Akrylowe – zawierają żywicę akrylową, tworzą powłokę, która jest odporna na czynniki chemiczne i przepuszcza parę wodną, farba łatwo się nanosi, pozostawia lekki połysk po pomalowaniu,
2. Lateksowe – w swoim składzie mają dużo więcej żywicy akrylowej, powłoka po pomalowaniu jest elastyczna, oddychająca i odporna na szorowanie,
3. Akrylowo-lateksowe – uniwersalne, dobrze przepuszczają powietrze, są odporne na szorowanie, elastyczne
4. Winylowe – składają się z polichlorku lub polioctanu winylu, powłoka jest gładka, odporna na zmywanie, wadą jest fakt, że słabo przepuszcza parę wodną.

Warto wiedzieć!

Ten materiał nadesłała do naszej redakcji ekipa portalu budowlanego www.technodom.com.pl

Techno Dom

Jaki kolor do łazienki?

Wybór koloru to czysta przyjemność, ale należy pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc Ci wyeksponować to, co w łazience najpiękniejsze. W małej łazience najlepiej zastosować jasne, pastelowe kolory, by nie przytłaczały już i tak małego pomieszczenia. Do stylowych i wielkich łazienek poleca się kolory ciemne lub zdecydowane, kontrastowe. Jeżeli Twoja łazienka jest niska sufit zostaw biały, a ściany pomaluj ciemniejszym kolorem.

Iluzje optyczne

Chcesz sprawić, by wysoka łazienka uzyskała trochę więcej przestrzeni? Pomaluj ją w szerokie, jednolitego koloru pasy. Malując ścianę naprzeciw wejścia do łazienki, barwą jaśniejszą od pozostałych optycznie wydłużysz pomieszczenie.

Rady techniczne

Temperatura idealna do rozpoczęcia malowania ścian w łazience to 21 stopni Celsjusza. Całą łazienkę należy malować przy równomiernym oświetleniu. Druga warstwa może być nałożona dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa całkowicie wyschnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)