Podstawowe dane o lokacie

Napisany By blazej dnia Lut 10, 2014 | 0 komentarzy


Lokata bankowa to skuteczne rozwiązanie biznesowe, proponowane obecnie przez większość banków. Jeśli posiadamy pieniądze, które jesteśmy w stanie na pewien czas „zamrozić”, warto pomyśleć o możliwości założenia lokaty bankowej.

Oprocentowanie lokat

pieniadzeOprocentowanie odgrywa ogromną rolę. Wysokość oprocentowania wpływa bezpośrednio na nasze zyski z lokaty. W zależności od oferty danej instytucji bankowej wysokość stopy oprocentowania wacha się od 2 do około 4%. Oprocentowanie lokat jest podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę decydując się na założenie bankowego depozytu. Porównanie lokat wskazuje, że najlepsze lokaty poza wysokim oprocentowaniem powinny posiadać korzystne również inne parametry – nie zapominajmy o tym. Wyróżniamy oprocentowanie lokat o właściwościach zmiennych oraz oprocentowanie stałe. Pierwsze, polecane jest osobom, które lubią ryzyko i są gotowe podjąć wyzwanie. Lokata bankowa, która ma oprocentowanie zmiennie nie daje pewnych zysków. Zawsze istnieje obawa, że w trakcie trwania tego typu umowy depozytowej, nastąpi obniżenie stóp procentowanych i w konsekwencji zarobimy na lokacie znacznie mniej, niż mieliśmy nadzieję w momencie jej zakładania. Takowa zmiana może być wywołana spadkiem stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Na modyfikacje w wysokości oprocentowania naszej lokaty wpływa także ogólna tendencja panująca na rynku finansów. Stopy procentowe ulegają obniżeniu na podstawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej – o czym więcej dowiesz się na oszczedzajskutecznie.com.pl. Oprocentowanie lokat o charakterze stałym jest korzystne, ponieważ jest gwarantem otrzymania stałych zysków. Z reguły dla lokat z krótkim terminem depozytu, banki przewidują stałe oprocentowanie.

Kapitalizacja

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na opłacalność lokaty jest kapitalizacja odsetek. Proces kapitalizacja polega na dopisywaniu odsetek do kwoty wpłaconego na depozyt bankowy kapitału. Wybierając lokatę bankową sprawdźmy koniecznie, jak często odbywa się kapitalizacja odsetek.

Możliwość odnowienia lokaty

Lokaty bankowe można podzielić na odnawialne oraz nieodnawialne. Czym dłuższy okres przechowywania pieniędzy na lokacie bankowej, tym większych możemy osiągnąć zyski. Jednakże pamiętajmy, że lokaty bankowe krótkoterminowe są przeważnie bardzo nisko oprocentowane – niżej niż lokaty długoterminowe. Założenie lokaty długoterminowej wymaga „zablokowania” swoich środków finansowych na znacznie dłuższy czas. Możliwość odnowienia lokaty zapisana jest jako jeden z obowiązkowych punktów umowy z bankiem.

Prawo do rozwiązania umowy przed terminem

Lokata bankowa jest dobrym sposobem przechowywania i gromadzenia oszczędności w banku. Ale każda lokata bankowa ma dokładnie ustalony termin zakończenia umowy i wypłaty zgromadzonego kapitału klientowi. Zdarza się, że mimo „zamrożenia” pieniędzy na lokacie bankowej, potrzebujemy pobrać nasze pieniądze wcześniej niż zostało to zapisane w umowie z bankiem. W tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność i już w procesie zawierania umowy z bankiem lub podczas negocjacji warunków założenia depozytu sprawdzić, czy za wcześniejsze rozwiązanie umowy nie grożą nam wysokie kary pieniężne.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)