Ruletka królową hazardu

Napisany By Mike Tarson dnia Cze 20, 2011 | 0 komentarzy


Ruletka jest grą hazardową, typową dla kasyn, której nazwa pochodzi od francuskiego słowa roulette, które oznacza małe koło. Jej użycie jako element gry hazardowej, chociażby w innych ustawieniach, jest udokomentowane dopiero w późnym Średniowieczu. Przypuscza się że najstarszym odniesieniem do ruletki jest tak zwane Koło Fortuny, o której są wzmianki wzdłuż całej historii, praktycznie we wszystkich dziedzinach wiedzy ludzkiej. Magia ruchu koła musiała wpłynąć na wszystkie pokolenia. Pozorny spoczynek środka, wzrost szybkości w miarę gdy się od niego oddalamy, możliwość że się zatrzyma w przypadkowym miejscu, wszystko to miało wpływ na rozwój różnych gier które opierają się na ruletkach.


Ruletki zawsze miały połączenie z magicznym i ezoterycznym światem. Do tego stopnia że jedną z kart tarota w dużych arkanach jest ruletka. Z tego co jest wiadomo, stworzenie ruletki i jej reguł gry, bardzo podobnych do tych obecnych, zawdzięczamy Blaise’owi Pascalowi, który wymyślił ruletkę z trzydziestoma sześcioma numerami, bez zera. W tej ruletce znajduje się wysoka równowaga na pozycji w której umieszczony jest każdy numer. Wybór trzydziestu sześciu numerów ma zasięg związany z magią, ponieważ suma pierwszych trzydziestu sześciu numerów daje liczbę magiczną w całej tego słowa znaczeniu, sześćset sześćdziesiąt sześć. Ruletkę tą można było używać jako rozrywkę w kręgu przyjaciół. Niemniej jednak, na poziomie biznesu, która wnosi kapitał i personel do rozrywki swoich klientów, nie przynosiła zysków, ponieważ wszystko to co się obstawiało, rozdawało się w nagrodach. Pod koniec dziewiętnastego wieku, bracia Blanc, zmienili ruletkę dodając jej nowy numer, zero, i początkowo wprowadzili ją do kasyna w Montecarlo.

To jest ruletka jaką znamy obecnie, z proporcją wygranych jeden do trzydziestu siedmiu, która pozostawia margines zysku dla kasyna równy dwóm i siedem dziesiątych procenta. Później, w niektórych ruletkach, przede wszystkim w państwach anglosaskich dodano nowy numer, podwójne zero.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.7/10 (9 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)