Rzeźba męska

Napisany By Krzysieczek dnia Maj 25, 2012 | 0 komentarzy


Rzeźba przedstawiająca męski Portret z Efezu, powstała około 450 roku naszej ery. Charakteryzuje ją to, co właściwie większość rzeźb tamtego okresu, a mianowicie brak jakiegokolwiek realizmu. Rzeźba ta pochodzi z imperium bizantyjskiego. Portret mężczyzny ma proste, sztywne rysy, duże oczy i wysokie czoło, wszystko jest przesadnie i nienaturalnie wyeksponowane. Ciekawostką jest, że w konstrukcji tego posągu wykorzystano prostą zasadę mówiącą, że długość ciała równa się 28 długościom nosa.
Warto jeszcze zaznaczyć, że styl gotycki i romański pochodzą właśnie z Bizancjum. Kolejna znana średniowieczna rzeźba to Pieta pochodząca z około XIV wieku, a więc z późniejszej fazy tej epoki, właściwie jej schyłku. Są to czasy, kiedy przez Europę przeszła czarna śmierć, zbierając duże żniwo. Właściwie każdy mieszkaniec, który utrzymał się przy życiu musiał pogodzić się ze śmiercią kogoś bliskiego z rodziny. Dodatkowo panujący nieurodzaj i głód nie ułatwiał życia. Rzeźba Piety symbolizuje właśnie cierpienie, przedstawia Matkę Boską trzymającą w rękach martwe ciało jej syna. Dzieło sztuki przedstawia przesadną ekspresję, przesłanie, że tak naprawdę każdy człowiek musi się pogodzić ze śmiercią. Sztuka wczesnego średniowiecza opierała się na wpływach z Cesarstwa Bizantyjskiego. Po upadku Imperium Rzymskiego, to właśnie to miejsce pozostało ośrodkiem handlu, centrum kulturalnym i swoistym przywódcą w ówczesnym świecie. Rzeźba, malarstwo, a przede wszystkim architektura zaczęły kształtować się według dwóch stylów, bardzo popularnych w średniowieczu- romańskim i gotyckim.
Bardzo duży wpływ na sztukę średniowieczną miał Kościół, który popularyzował życie według zasad Pisma Świętego i nieustannie zachęcał ludzi do przychodzenia na msze, co zapewniało zbawienie. Propagowano życie w nieustannej modlitwie, jałmużnie i ubóstwie, podczas, gdy klerycy pławili się w dostatku. Artyści też chcieli wpisywać się w ówczesne standardy i dzieła sztuki takie, jak rzeźba, malarstwo czy literatura tworzone są głównie z myślą o Kościele, i najczęściej właśnie na zlecenie duchownych i władców świeckich.
Rzeźba zazwyczaj zdobiła już tylko wnętrza kościołów, w szczególności miejsce centralne, jakim jest ołtarz. Bardzo dużą ilość czasu spędzano na modlitwie, trzeba pamiętać, że średniowiecze to epoka dużych klęsk, jak nieustannych wojen oraz czarnej śmierci, co w pewnym sensie tłumaczy tak silne odwoływanie się do Boga.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.9/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)