Szalunki do wykopów można bezproblemowo wynająć

Napisany By alfred.p dnia Lis 24, 2016 | 0 komentarzy


Odpowiednie zadbanie o przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezbędne w każdym miejscu pracy. Plac budowy to jednak miejsce, gdzie zasad BHP należy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to nie tylko prac na wysokości, ale też prac ziemnych. Wielokrotnie słyszy się i czyta w mediach o wypadkach, gdzie pracownicy doznają uszczerbku na zdrowiu lub nawet giną pod zwałami ziemi. Takich sytuacji można łatwo uniknąć.
Obecnie technika pozwala na pełne zabezpieczanie wykopów szalunkami. Choć przepisy prawa jasno wymagają zachowania zasad bezpieczeństwa na miejscu budowy, wiele firm i ludzi nie zdaje sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo narażona jest ekipa budowlana pracująca bez takich zabezpieczeń. Ponadto w wielu wypadkach szalunki są wręcz niezbędne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również ze względu na ciężkie warunki glebowe. Tak jest gdy występuje sypkie podłoże, lub gdy jest mocno nawodnione i występują cieki wodne. A przecież nowoczesne szalunki do wykopów są łatwo dostępne. Duże firmy mogą sobie pozwolić na ich zakup i jest to nawet wskazane ze względów ekonomicznych. Mniejsze firmy, które okazjonalne wykonują głębokie wykopy wymagające wstawienia szalunków, mogą je najzwyczajniej w świecie wypożyczyć. Jeśli chodzi o szalunki wynajem ich jest łatwo dostępny. Wystarczy wpisać zapytanie do wyszukiwarki i pojawi się mnóstwo firm, które oferują taka usługę. Niejednokrotnie wynajem szalunków do wykopów (zob. www.titan.com.pl/litebox—system-aluminiowy) oferują firmy budowlane, szczególnie te które mają ich dużo na stanie. Firma, które oferuje wynajem szalunków zazwyczaj też ma w ofercie usługę dostawy na miejsce budowy.
Obecne techniki pozwalają na zabezpieczenie wykopów niezależnie od ich kształtu, wielkości czy głębokości. Można je stosować na wszystkich rodzajach gruntu. Dostępne są różne rodzaje szalunków do wykopów, w tym lekkie szalunki do wykopów oraz bardziej masywne. Szalunki mają oczywiście regulację szerokości. Poszczególne segmenty można łączyć w zestawy w zależności od wymagań. Dostępne są zarówno szalunki typu box, jak i skrzyniowe.
Choć o zabezpieczanie wykopów powinien zadbać wykonawca prac to ich stosowanie powinno też leżeć w interesie inwestora. Dotyczy to zarówno dużych firm, jak i małych inwestorów, często osób fizycznych, które np. budują sobie dom jednorodzinny i doprowadzają tam instalacje. Stosując szalunki budowlane zabezpieczamy się przed wypadkami i ich późniejszymi konsekwencjami.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)