Tapeta do pokoju dziennego. Oto wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze

Napisany By Majkel dnia Lut 7, 2017 | 0 komentarzy


Papierowa o gładkiej fakturze i jednorodnej barwie, a może tłoczona w szalone wzory? Tapeta powróciła „na salony” jako pożądany znowu po latach sposób aranżacji wnętrz. Oto podstawowe wskazówki, które pomogą Ci w jej wyborze do pokoju dziennego.

1. Optyczne powiększanie wnętrza

Jeżeli pokój dzienny ma niewielki metraż i zamierzasz go optycznie powiększyć, pomyśl o jasnych barwach i lekkich fakturach. Ciepłe kolory pomniejszają pomieszczenia, chłodne je wizualnie powiększają. Dlatego wybierając tapetę do małej przestrzeni, weź pod uwagę gamę kolorystyczną. Jednolita barwa, w miarę gładka faktura i odrobina połysku przyniosą zamierzony efekt większej przestrzeni. Zbyt wąskie wnętrze? Postaw na poziome pasy. Zbyt niskie? Pionowe pasy „podniosą” sufit. Jeśli chcesz wyróżnić tylko jedną ścianę elegancką stonowaną, ale połyskliwą tapetą, możesz jej efekt spotęgować zawieszając na przeciwległej ścianie duże lustro. I oczywiście nr 1 wśród tapetowych tricków sprawiających wrażenie powiększenia przestrzeni – czyli fototapeta. Nie przesadź jednak z jej wielkością w małym pokoju. Lepiej sprawdzi się element na fragmencie jednej ściany, typu – otwarte drzwi do ogrodu, uchylone okno, tajemnicze przejście otulone roślinami.

tapeta

Zdjęcie zgodnie z licencją CC 2.0 Andrew Fecheyr z www.flickr.com

2. Wydzielanie stref

Pokój dzienny to często wnętrze do odpoczynku, ale też spotkań towarzyskich, zabaw dla dzieci i spożywania posiłków. Remontując taką przestrzeń, warto podzielić ją na strefy, aby po pierwsze wyróżnić funkcje, jakie w danym obszarze ma spełniać, a po drugie nadać pokojowi styl i harmonię. Chcesz wyodrębnić strefę jadalnianą i stworzyć wyjątkowe tło dla stołu? Wykorzystaj tapetę tylko jednej przyległej ściany. Zależy ci na zaaranżowaniu ściany telewizyjnej – tu również z pomocą może przyjść tapeta. Na rynku dostępne są niezliczone niemal ilości wzorów i faktur, od imitacji drewna i cegły, po motywy roślinne i geometryczne.

3. Funkcja użytkowa

I podstawowa sprawa – jaką wytrzymałość ma mieć tapeta w naszym pokoju. Dla introwertyka ceniącego sobie spokój i pedantyczną dbałość o wnętrze, być może papierowa okaże się idealna. Zwłaszcza, że dostępne są także te w wersji zmywalnej i wodoodpornej. Niedoskonałą powierzchnię ścian zamaskuje raufaza- tapeta papierowa strukturalna, nadająca się do malowania, zwłaszcza farbami akrylowymi. Przytulności i elegancji przyda tapeta tekstylna albo fizelinowa. A może wybierzesz opcję welurową, korkową lub skórzaną? W przypadku tych opcji wpływ na wybór może mieć też cena i umiejętności ekipy remontowej. Zdecydowanie droższe od papierowych są tapety flokowane, których dolna warstwa to fizelina, wierzchnia natomiast to włóka wełny albo jedwabiu. Ich przyklejenie może sprawiać laikowi nieco trudności, dlatego lepiej zostawić tą sztuką fachowcom. Bo przecież chodzi o efekt WOW!

Przeczytałeś właśnie fragment pełnego artykułu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przejdź do serwisu Market Budowlany i czytaj dalej.

Chcę przeczytać pełen artykuł w Market Budowlany »

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)