Tego nie wiesz o Hondzie. Jakie tajemnice kryje marka japońskiego producenta?

Napisany By Majkel dnia Lut 3, 2017 | 0 komentarzy


Wiesz, że Honda buduje każdego roku przeszło 14 milionów silników spalinowych rocznie? Jeśli nie, to dziś mamy dla was garść ciekawostek i faktów, których być może nie wiedzieliście na temat tego japońskiego producenta. 3, 2… 1. Zaczynamy.

Kilka faktów na temat Hondy i jej historii

Honda

1. Honda jest największym producentem silników spalinowych na świecie

Honda wprowadza na rynek każdego roku nawet 14 mln jednostek spalinowych (diesli i benzyn razem wziętych). Co ciekawe, z początkiem lat 60. ubiegłego wieku Honda zajmuje pozycję lidera, jeśli chodzi o produkcję motocykli. Ciekawe, prawda?

Tak, tak – ani Yamaha, ani Suzuki, czy też Kawasaki – to Honda zajmuje pierwsze miejsce w kategorii moto. Nie ukrywamy – my też jesteśmy pod wrażeniem.

2. Honda Prelude było pierwszym autem osobowym z systemem 4WS

Honda Prelude zapoczątkowała technologię 4WS, czyli cztery skrętne koła. Co ciekawe, system testowano na aucie zbudowanym z dwóch modeli Accorda (przód i przód). Ostatecznie 4WS wprowadzono wiele lat później wraz z kolejną generacją Prelude.

3. Civic powstał jako odpowiedź na kryzys naftowy w pierwszej połowie lat 70′

Produkcję Civica uruchomiono w odpowiedzi na światowy kryzys naftowy w latach 70′ ubiegłego wieku. Honda chciała stworzyć najoszczędniejsze auto w swojej klasie i rzeczywiście tak się stało.

Przypomnijmy, że pierwsza generacja modelu Civic przypada na rok 1973.

4. Honda jest drugim największym producentem aut osobowych na świecie

To nie BMW, VW, ale Honda zajmuje drugie miejsce (tuż za Toyotą) w kategorii największych producentów aut osobowych na świecie – nieprzerwanie od początku 2001 r.

5. Honda jako pierwsza wydzieliła ze swojej oferty markę klasy premium

To wcale nie Citroen ze swoim DS’em, albo Toyota ze swoim Lexusem stworzyły pierwsze marki aut luksusowych, a Honda i jej Acura.

Co ciekawe – podobne zabiegi marketingowe wcale nie były popularne jeszcze 20-30 lat temu. Wspomnijmy tylko, że Honda wprowadziła Acurę w 1986 roku, a Lexus pojawił się dopiero 3 lata po Acurze.

6. Honda S600 to pierwsze auto dostępne w dwóch wariantach nadwoziowych

Tak, Honda S600 produkowana w latach 1964 do 1968 była pierwszym autem osobowym, które było dostępne w dwóch wariantach nadwozia kabriolet oraz coupe – oba jednak z tą samą jednostką napędową, czterocylindrową benzyną o pojemności 0,6 l i mocy 57 KM.

7. Accord był pierwszym modelem produkowanym przez Hondę poza Japonią

Dopiero w 1982 r. Honda zdecydowała się na uruchomienie produkcji poza Japonią – pierwsze Accordy zjeżdżały z zakładów produkcyjnych w Ohio w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie w tej publikacji wykorzystane za zgodą zespołu Enduro 7.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)