Wykwity wapienne. Zobacz czym są i jak z nimi walczyć

Napisany By Majkel dnia Wrz 22, 2017 | 0 komentarzy


Finezyjnie ułożona kostka brukowa sprawdza się zarówno na podjeździe, parkingu, jak i ścieżkach wokół domu. Pasuje wszędzie tam, gdzie potrzeba stabilnego podłoża odpornego na intensywne użytkowanie i warunki pogodowe. Bogaty asortyment kształtów i kolorów kostki sprawia, że można tworzyć z niej nawet najbardziej wymyślne wzory i kształty. A co jeśli na kostce pojawia się nieestetyczny biały nalot? Już podpowiadamy!

Chcielibyśmy, aby raz ułożona ścieżka z kostki brukowej wytrzymała długie lata użytkowania i zachowała swój pierwotny wygląd na długi czas. Nie udaje się to, kiedy pojawia się nieestetyczny biały nalot. Wykwity wapienne, bo o nich mowa, to naturalny proces dojrzewania betonu związany szczególnie z kostką brukową. Powstawanie białych przebarwień na powierzchni nie wpływa na trwałość materiału, dlatego nie może być podstawą do reklamacji produktu.

Wykwity wapienne zmorą dla klienta

Wykwity wapienne podstawą do reklamacji nie są, ale nieestetyczny wygląd pozostaje. Na szczęście niewielki nalot pojawiający się na kostce może zniknąć już po roku. W przypadku większych wykwitów problem nieestetycznego wyglądu kostki może utrzymać się nawet kilka lat. Nie ma się jednak co martwić, bo plamy ścierają się, a opady deszczu i ściegu mogą wypłukać nieestetyczny nalot.

Wykwity, choć mało estetyczne, są naturalnym efektem dojrzewania i oddziaływania warunków atmosferycznych na kostkę brukową. Wiąże się to z wytrącaniem wodorotlenku wapnia i pojawianiem białego nalotu na powierzchni. Choć osad znika po roku lub kilku latach, to nie zawsze mamy ochotę tak długo zwlekać i chcielibyśmy od razu pozbyć się nieestetycznych, białych plam.

Co pomoże?

Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które pomogą szybciej pozbyć się nieprzyjemnego nalotu. Najlepsze są preparaty na bazie kwasu azotowego, który wchodzi w reakcje z nalotem i utlenia go. Preparaty te pomogą usunąć nalot w szybki sposób, przy czym oczyszczą powierzchnię materiału i odświeżą ją. Ważne, aby stężenie kwasu nie było za duże, by nie wpłynęło negatywnie na jakość kostki. Warto także stosować preparaty do impregnacji kostki brukowej, które przedłużą jej żywotność i świeży wygląd.

Impregnaty do kostki brukowej:

nadadzą świeży wygląd nawierzchni kostki,
zabezpieczą kostkę przed pojawieniem się wykwitów,
zabezpieczą kostkę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi,
zapobiegną wnikaniu wody w powierzchnię kostki.

Przykładowe impregnaty do kostki brukowej znajdziesz tutaj.

Wykwity wapienne choć wyglądają nieestetycznie są całkowicie naturalne, a pozbycie się ich łatwiejsze, niż można się spodziewać.

 

Fotografia na licencji CC 2.0 flickr.com autorstwa Mooganic

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)